Alex
Pierre Lemaître

Alex


Bestel bij Bol.com


Oorspronkelijke titel:
Alex (2011)
Oordeel:


ISBN: 9789401601689

Uitgever: Xander Uitgevers

Verschenen: 2013


Omschrijving:
De huiveringwekkende thriller Alex opent met de schokkende ontvoering en marteling van Alex Prévost. Ze wordt op straat in Parijs in elkaar geslagen en afgevoerd in een witte bestelbus. Haar kidnapper lijkt uit op maar één ding: Alex langzaam en lijdend zien sterven. Alex - oogverblindend mooi, vindingrijk en met een volstrekt eigen moraal - blijkt geen gewoon slachtoffer...Commandant Camille Verhoeven heeft geen enkel aanknopingspunt, geen verdachte en geen spoor. Alleen een snel afnemende hoop. De eigenzinnige Verhoeven en zijn ploeg leveren een strijd tegen de klok. En Verhoeven wordt om geheel eigen redenen door dit misdrijf diep geraakt. Over het raadsel van Alex tast hij tot het laatste moment in het duister in deze superieure whydunnit



Extra informatie:
- Alex is het tweede boek met hoofdpersoon Camille Verhoeven.




Recensie:
VrouwenThrillers.nl (Simone) op 19 december 2013:
Zodra je Alex van de Franse auteur Pierre Lemaitre in handen hebt, krijg je een soort 'wow-gevoel'. Het boek heeft een pakkende cover, wordt aangeprezen als 'de thrillersensatie van het jaar' en de flaptekst maakt je meer dan nieuwsgierig. Ook de gelikte boektrailer draagt eraan bij dat je niet kunt wachten om in het boek te beginnen. De eerste pagina’s grepen me inderdaad meteen bij de strot.

De dertigjarige Alex Prévost wordt bruut in elkaar geslagen in de straten van Parijs en ontvoerd in een witte bestelbus. Vervolgens wordt ze opgesloten in een hangende houten kooi. Daar leeft ze ineengedoken, bijna opgerold tot een bal. Ze moet de ene naar de andere marteling ondergaan, met als hoogtepunt knagende ratten.
De eigenzinnige rechercheur Camille Verhoeven krijgt door zijn baas, hoofdcommissaris Le Guen, de zaak in zijn schoenen geschoven. Samen met zijn collega’s Louis en Armand staat hij voor een raadsel. Waarom is de jonge vrouw ontvoerd? Maar, bovenal, wie is Alex eigenlijk?

Het boek is ingedeeld in drie delen, geschreven vanuit wisselende perspectieven. Wie dacht dat deel I gruwelijk is, in deel II komt ook de ene na de andere marteling voorbij. Genoeg ingrediënten dus voor een spannende thriller. Maar ik vond het een grote tegenvaller. Niet alleen is de prikkelbare Camille een irritant klein mannetje, ook het verhaal raakte me gewoonweg niet. Alex deed me steeds meer denken aan een samenraapsel van allerlei bestsellers, waaronder De vrouw in de kooi, American Psycho en de Millennium-reeks van Stieg Larsson (om er maar een paar te noemen). Verre van origineel dus. Storend is het gebrek aan geloofwaardigheid: waarom is de ontvoerder, die alles zorgvuldig heeft voorbereid, wel zo ontzettend stom haar mee te nemen voor het oog van de camera? Hoe presteert Alex het om met haar verzwakte, totaal verzuurde spieren te kunnen lopen, na zo lang ineengedoken opgesloten te hebben gezeten in een kooi? Bijna had ik het boek opzij gelegd.

Maar gelukkig heb ik dit niet gedaan, want verrassend genoeg was deel III wel erg goed. Eindelijk was daar de emotie. Wat de auteur bij mij in twee derde deel van het boek niet voor elkaar kreeg, lukte hem nu wel: ik werd geraakt. De politieverhoren zijn niet alleen scherpzinnig, maar bevatten ook – hier en daar - een vleugje wrange humor. Op de valreep laat Lemaitre zien dat de plot goed in elkaar zit. Die laatste honderd pagina’s bezorgen de auteur toch nog een extra ster.

Alex is een eigenzinnige whydunnit, waarbij het venijn hem in de staart zit. Door een gebrek aan geloofwaardigheid is het echter niet de beloofde 'thrillersensatie van het jaar'. Verder dan het predikaat ‘middelmatige thriller’ kom ik in elk geval niet.
Oordeel:

Bezoekersreacties:

Geef je mening
Natascha (43) op 20 mei 2014:
De thriller Alex van de Franse schrijver Pierre Lemaitre is onalledaags en anders dan alle andere thrillers. Het verhaal begint met Alex, een jonge vrouw die door een onbekende man is opgesloten in een houten krat die boven de vloer bungelt. Ze vraagt zich af wat hij van haar wilt en of ze aan de dood kan ontsnappen. Dezelfde vrouw heeft waarschijnlijk willekeurig mensen op gruwelijke wijze vermoord in heel Frankrijk. De politie maakt jacht op haar, in de vorm van Camille. Deze rechercheur, klein van stuk, is zwaar getraumatiseerd door de moord op zijn vrouw en hun baby een paar jaar eerder. Dit is zijn eerste grote zaak na zijn terugkomst. Het valt hem zwaar, het onderzoek gaat moeizaam. Het boek is niet geschikt voor teerhartige lezers die niet tegen geweld en bloed kunnen, wel voor de liefhebbers van Mo Hayder, Karin Slaughter en het ruigere werk. Er is een klein minpuntje: het is duidelijk te merken dat de vertaler Vlaams is. Tijdens het lezen verschuift je punt van sympathie van het slachtoffer naar de dader. Nooit gedacht dat het mogelijk is sympathie en begrip te voelen voor een vrouw die mensen op gruwelijk wijze vermoord zonder dat ze er spijt van heeft. Pierre Lemaitre zorgt ervoor dat dat gebeurt. Klasse! En na de ontknoping gaat het verhaal gewoon door en komt er nog een ontknoping, die vele malen gruwelijker is en tevens een geniale twist in zich heeft. Alex is een geweldig goed verhaal en een van de beste thrillers die ik ooit heb gelezen. 5 sterren!
Oordeel:

Boekverslaafde (33) op 27 november 2013:
"Jager of prooi?" 
Tijdens een middagje shoppen wordt de beeldschone dertigjarige Alex Prévost achtervolgd door een onbekende man. ’s Avonds trakteert ze zichzelf op een etentje in het Mont-Tonnerre in Rue de Vaugigard. Wanneer zij huiswaarts keert wordt ze op beestachtige wijze middenin Parijs in elkaar geslagen en een witte bestelbus ingetrokken. 
"Waarom ik? Waarom ik? Ik wil niet dood. Niet nu."
Commandant Camille Verhoeven van Brigade Criminelle wordt tegen zijn zin, belast met de zaak. Sinds het verlies van zijn vrouw Irène, vier jaar geleden overleed ze als gevolg van een ontvoering, doet hij geen ontvoeringen meer. Deze tragische gebeurtenis heeft ervoor gezorgd dat hij zich enkel richt op de kleinere zaken. 
"Hij richt zich uitsluitend op de kleinere zaken. Zaken waar de doden áchter je liggen, niet vóór je. Geen ontvoeringen. Camille doet alleen nog doden die echt dood zijn, definitief en onweerlegbaar dood."
"Ik-doe-geen-ont-voe-rin-gen!" 
Alex wordt onder mensonterende omstandigheden vastgehouden en heeft geen enkel benul wat de kidnapper van haar wil? "Het is mijn geur, denkt ze. Ik ruik naar vuil, pis, kots. Hij ruikt een kadaver. De rat staat op zijn achterpoten en snuffelt om zich heen. Alex’ blik volgt het touw omhoog. Twee andere ratten zijn op hun beurt aan de afdaling begonnen." De ontvoerder wil echter maar één ding; haar langzaam lijdend zien sterven. 
"Ik wil je zien creperen, vuile teringhoer." 
De Parijse politie tast volledig in het duister. Wie is deze onbekende vrouw, ontvoerd door een onbekende man? Ze hebben geen enkel aanknopingspunt, niks. De tijd dringt, elke minuut telt, samen met collega’s Louis en Armand grijpt commandant Verhoeven zich vast in de zaak en doet zijn uiterste best om erachter te komen wie de ontvoerde vrouw is. Hoe kunnen ze haar redden? Lukt het Camille Verhoeven om de onbekende vrouw op tijd te vinden? Slachtoffer en ontvoerder onbekend. Hoe red je John Doe? 

Het boek is opgedeeld in drie delen en bestaat uit 62 hoofdstukken geschreven in wisselend perspectief vanuit Alex en Camille Verhoeven. Vanaf de eerste bladzijde word je het verhaal ingezogen en wil je meer te weten komen over de mysterieuze Alex, het meisje met een bijzondere voorkeur voor pruiken. Pierre Lemaitre heeft een spannende humoristische schrijfstijl. Lemaitre heeft veel aandacht besteed aan het uitwerken van de karakters, ze zijn levensecht. Van Alex, de vouw met vele gezichten, kun je als lezer moeilijk hoogte krijgen, maar dat maakt het verhaal alleen maar spannender. Wat is er met haar gebeurd? 

We leren Camille Verhoeven kennen als een eigenwijze man, klein van stuk met zijn een meter vijfenveertig en zijn geheel eigen werkwijze. Camille heeft veel meegemaakt in zijn leven, zijn vrouw Irène is vier jaar geleden overleden aan de gevolgen van een ontvoering. Een tragische gebeurtenis die zijn wereld deed instorten en hem tot een ongeduldige, prikkelbare man heeft gemaakt. Camille en zijn baas, hoofdcommissaris Le Guen, kennen elkaar al twintig jaar, werken al lang samen en weten wat ze aan elkaar hebben. Collega’s Louis en Armand hebben een leuke toevoeging aan het verhaal. Het verhaal is heftig met shockerende onderwerpen, sommige stukken zijn beangstigend en bruut. De spanning wordt goed opgebouwd, kruipt onder de huid, het wisselend perspectief maakt deze spanning nog groter, ongeduldig ga je nog sneller lezen. Beetje bij beetje geeft de auteur steeds iets meer prijs tot er een sublieme onverwachte wending komt. Wat een verrassende wending, die zag je als lezer echt niet aankomen. Lemaitre zet de lezer steeds weer op het verkeerde been, wat is waar en wat niet? Wie heeft het gedaan en waarom? Hij laat je tot het eind toe in onzekerheid en spanning. 

Het verhaal zit echt verrassend goed in elkaar. Vooraf had ik nooit verwacht dat het verhaal deze kant op zou gaan. Echt geniaal, het verhaal blijft spannend tot de laatste bladzijde. Er gebeurt zoveel in het verhaal en op zo’n manier dat ik er niet teveel over kan vertellen omdat ik bang ben dat ik anders te veel verklap. Blijft over de vraag: Alex: Jager of prooi? Lees het boek en oordeel zelf! Alex, een origineel huiveringwekkend verhaal, spannende whydunnit met geniale wending, houdt je vast tot de laatste pagina, absolute aanrader!

Oordeel:

Pas verschenen [Meer pas verschenen....]
Stil in de stad

Stil in de stad
Milou van der Will

Pijngrens

Pijngrens
Loes den Hollander

Verslaafd

Verslaafd
Mons Kallentoft

Kleine doden

Kleine doden
Emma Flint

Zomerhuis

Zomerhuis
Linda van Rijn

Het paradijs

Het paradijs
Suzanne Vermeer

In onschuld

In onschuld
Melissa Skaye

Casa Familia

Casa Familia
Nathalie Pagie

Hoofdzaak

Hoofdzaak
Mariska Overman

Ibiza - De erfenis

Ibiza - De erfenis
Kiki van Dijk